Bakalie
rodzaje, pozyskiwanie, informacjeSuszone figi

Suszone figi wytwarzane są z owoców drzewa figowego pochodzącego z rodziny morwowatych i występującego w środkowo-zachodniej Azji, Azji Mniejszej oraz krajach znajdujących się w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

Owoce można spożywać na surowo bądź po przetworzeniu. Duża zawartość cukrów (glukoza, fruktoza) sprawia, że są to owoce o wysokiej wartości energetycznej. Suszone owoce zawierają również sporo magnezu, wapnia, fosforu, potasu i innych soli mineralnych. Poza tym bogate są w witaminy z grupy B, C, a także karoten. Wśród wszystkich suszonych owoców to one zawierają w sobie najwięcej błonnika pokarmowego, który zapobiega zaparciom i tym samym powstawaniu nowotworów jelita grubego, jest także skutecznym składnikiem w leczeniu anemii. Naukowcy wykazali, że suszone figi posiadają właściwości przeciwnowotworowe, zaleca się je również przy chorobach sercowo-naczyniowych i niedokrwistości, gdyż przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Są one dodawane do ciast, głównie wigilijnych i to z tymi świętami są zazwyczaj kojarzone, ale oprócz tego suszone figi stosuje się jako namiastka kawy. Swoje zastosowanie mają również w przyrządzaniu potraw z wieprzowiny i dziczyzny.Działy serwisu